12 Temmuz 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Ukrayna krizi Türk müteahhitleri nasıl etkileyecek?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kelamda idarelerinin tanınmasına dair kararnameyi ...

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kelamda idarelerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasının akabinde iki ülke ortasındaki tansiyon ve bu karara karşı yansılar artarken piyasalarda da güç fiyatları başta olmak üzere kelam konusu gelişmeler fiyatlanmaya devam ediyor.

Türkiye’de de güç, inşaat, besin üzere birçok bölümün hem Rusya hem de Ukrayna ile çeşitli iş birlikleri bulunuyor.

Bilhassa Türkiye’nin müteahhitlik dalı açısından Rusya en kıymetli pazar pozisyonunu korurken Ukrayna da artan ivmesiyle dalın yeni beğenilen pazarları ortasında yer alıyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyonun Türk müteahhitlik kesimine ait yansımalarını kıymetlendirdi.

Rusya’nın uzun yıllardır açık orta en ağır pazarları olduğunu söz eden Eren, 1972’den bu yana kelam konusu ülkeden 95 milyar dolarlık iş aldıklarını söyledi.

Eren, 3 yıldır Rusya’da aldıkları işlerin toplamının yaklaşık 22 milyar dolar olduğu bilgisini vererek, “Sadece 2021’de 30 adet 11 milyar dolar fiyatında iş aldık. Şu anda Rusya’da yaklaşık 21 milyar dolar pahasında 150 projemiz devam ediyor” dedi.

Ülkelerle siyasi münasebetler ısındığında müteahhitlik iş birliklerinin de arttığına dikkati çeken Eren, şöyle konuştu:

“Ukrayna’da da son yıllarda önemli bir proje alışımız başladı. 2019’da 7, 2020’de 10, 2021’de 34 kontrat imzalamışız. Ukrayna’da 3 milyar dolar kıymetinde yeni aldığımız, başlayan yahut başlayacak projelerimiz var. 1972’den bugüne kadar Ukrayna’da yaptığımız proje fiyatı yaklaşık 9 milyar dolar.

Ukrayna ekonomisindeki canlanmaya paralel olarak, AB’den gelen fonları da kullanarak altyapı projelerini yaptırmaya başladılar. Neredeyse birçoklarını bizler alıyoruz. Şu anda bile firmalarımız orada çıkan birtakım kara yolu ihaleleri için teklif hazırlıyorlar.”

Ukrayna’da yüklü olarak altyapı projelerine imza attıklarını lisana getiren Eren, büyük kara yolu, su getirme, otoyol, köprü projeleri gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Eren, Ukrayna’nın sorun yaşanan bölgeleri Donetsk ve Luhansk’ta Türk müteahhitlerinin proje üstlenmediğine işaret ederek, “Son periyotta meslektaşlarımız bu krizin başladığını hissettiği için, bunun yanı sıra Dışişleri Bakanlığımızın ve büyükelçiliğimizin ihtarıyla 2 yıldır biz o bölgeden uzak duruyoruz” dedi.

Türk müteahhitlerinin Rusya ve Ukrayna’da üstlendiği projelerin yıllara nazaran dağılımı şöyle:

Kaynak: Anadolu Ajansı

MÜTEAHHİTLER, TURİZM TESİSLERİ AÇISINDAN DA KAYGILI

Ukrayna-Rusya krizinin Türk müteahhitleri etkileyecek öbür bir boyutunun da güç maliyetleri olduğunu vurgulayan Eren, bunun hem Türkiye hem de yurt dışındaki projelerinin maliyetlerini artıracağını anlattı.

Eren, Türkiye’deki turizm tesislerinin yaklaşık yüzde 80’inin Türk müteahhitleri tarafından inşa edildiğini, bir kısmının da bu firmalarca işletildiğini, Akdeniz ve Ege’de Türk müteahhitlerinin inşa ederek işlettikleri turizm tesislerinin bulunduğunu söyledi.

İki yıldır Covid-19 salgınından ötürü turizmde büyük bir duraklama yaşandığına dikkati çeken Eren, şunları kaydetti:

“Bu sene seyahatler artacak diye tesislerimizde yenilemelerimizi yaptık, turizmde bir rahatlama bekliyorduk. Turizmden elde edeceğimiz gelirle Türkiye’de devam eden projelerimizin finansmanında da rahatlama sağlayacaktık. Ümit ediyorum ki en kısa vakitte Rusya ile Ukrayna ortasında diplomatik bir tahlil bulunsun. Türkiye iktisadına yansımasının da çok olmamasını umut ediyorum.”

Eren, döviz kuru ve güç fiyatlarındaki oynamaların da maliyetlerini artırdığına işaret ederek, “Gerek Rusya gerek Ukrayna hem Türkiye müteahhitleri hem de turizm açısından çok kıymet verdiğimiz iki ülke. Bu çerçevede Türkiye’nin Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dayanağıyla diplomatik olarak bu krizin çözülmesinde rol almasını diliyoruz” dedi.

Bu kriz devam ederse ve maliyetlere artış olarak daha fazla yansırsa farklı önlemler almak durumunda kalacaklarını belirten Eren, “O vakit biz mecburen geri dönüp devletimizden devam etmekte olan kamu projelerimiz için bir tahlil, bir tasfiye kararnamesi talep etmek durumunda kalacağız” diye konuştu.

Paylaş: