12 Haziran 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Pera Müzesi stantlarının mühletini uzattı

Müzeden yapılan açıklamaya nazaran, sanatseverler "İstanbul'dan Bizans'a: Yine Keşfin Yolları" ve "İstanbul'da Bu Ne Bizantinizm!" başlıklı ...

Müzeden yapılan açıklamaya nazaran, sanatseverler “İstanbul’dan Bizans’a: Yine Keşfin Yolları” ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” başlıklı stantları ile Memleketler arası Bağımsız Küratörler (ICI) oluşumunun “Yarına Notlar” isimli gezici standını 13 Mart’a kadar ziyaret edebilecek.

Daha evvel ABD ve Çin’de sergilenen “Yarına Notlar” isimli gezici stant, 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlandı.

Dünyanın dört bir yanından 29 sanatkarın yapıtlarını bir ortaya getiren stant, global bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü sorguluyor.

Birebir vakitte stant mühletince her cumartesi Pera Müzesi Oditoryumu’nda gösterilen sanatçı görüntüleri, izleyicileri dünyanın ve insanlığın geleceğini tekrar düşünmeye davet ediyor.

STANTLAR, BİZANS TARİHİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ ODAĞINA ALIYOR

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle hazırlanan “İstanbul’dan Bizans’a: Yine Keşfin Yolları” standı, Bizans araştırmalarının İstanbul’daki gelişimine ışık tutuyor.

Bizans sanatı uzmanı Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde gerçekleştirilen stant, İstanbul’un 1800-1955 yılları ortasındaki ekonomik, kültürel ve siyasal değişimlerinin Bizans mirasına tesirini ve Bizans’ın tekrar keşfi ile bu mirasın geniş bir ilgi alanına dönüşümünü anlatıyor.

Stantta, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Bizans koleksiyonları başta olmak üzere periyoda has, gösterişli bir üslupta fotoğraflandırılmış az kitaplar, baskı ve haritalar, orjinal fotoğraflar, doküman ve fotoğraflar tematik bir bütünlük içinde bir ortaya getiriliyor.

Pera Müzesi salıdan cumartesiye 10.00-19.00, pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri ortasında gezilebilir.

“İstanbul’dan Bizans’a” standıyla eşzamanlı olarak, Buyruk Alışık’ın küratörlüğünde hazırlanan “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” standı ise Bizans’ın tanınan kültürdeki temsillerini ele alıyor.

Bizans’ı simgeleyen ya da ona atfedilen kıymetlerin farklı sanat mecralarında nasıl yer bulduğunu ortaya koyan stantta, 50’yi aşkın sanatçı, müellif, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının işleri sergileniyor.

“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” standı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar dijital ortamda da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Stantla birebir ismi taşıyan “What Byzantinism Is This in Istanbul!” podcast serisi, farklı sanat mecralarındaki Bizans izlerini tartışmak üzere Bizans tarihi araştırmacıları ile ünlü muharrir, sanatçı ve müzisyenleri buluşturuyor.

“Bizans’a Baş Sallamak” isimli çalma listesi standa ses veren müzikleri bir ortaya getirirken, sanatçı Meltem Şahin’in tasarladığı “Fantastik İkona” filtresi toplumsal medya kullanıcılarını devrin karakteristik özelliklerini taşıyan sanal bir kurgunun kesimi haline getiriyor.

Cuma günleri müzede “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 ortası tüm ziyaretçiler, çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi fiyatsız ziyaret edebilir.

Paylaş: