25 Mayıs 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Mutlu Evliliğin 7 Sırrı

“KO-MEK Aile Okulu”’nda eğitimci Öztürk, "Etkili ve Duyarlı İletişim-Ailede Mutluluğun Sırları" konulu eğitim verdi.

Kocaeli genelinde düzenlediği sosyal sorumluluk projeleri ile birçok vatandaşın ufkunu açan KO-MEK,  “Aile Okulu” projesiyle de kursiyerlerine ışık olmaya devam ediyor. “Aile Okulu” projesi çerçevesinde 5. dönem 4. hafta eğitimleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitimcileri Aile Eğitim Programı Baş Eğiticisi Mehmet Baki Öztürk’ün “Etkili ve Duyarlı İletişim-Ailede Mutluluğun Sırları” konulu eğitimiyle tamamlandı. İki bölümden oluşan eğitimlerin ilki fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapılırken ikincisi ise Leyla Aykan Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

“EVLİLİKTE NİYET ÖNEMLİDİR”

Yoğun katılımla gerçekleştirilen eğitimlerin öğlen oturumunda konuşan Öztürk’ün konuşmasında ” Ailede Mutluluğun Sırları” konusunda katılımcılara konuşma yaptı. “Hayatın Sırrı Bizimle Başlar” sloganıyla eğitime başlayan Öztürk, ‘’Mutlu bir evlilik için 7 madde vardır bu 7 maddeyi hayatına uygulayan evliliğini de sorunsuz yaşar’’ dedi. Mutlu bir evlilik için maddeleri sıralayan Öztürk, ‘’Evlilikte en önemli madde niyettir. Neden evlendiğinizi evlilik öncesinde belirlemeniz gerekir’’ dedi. Mutlu bir evlilikte misyon ve vizyonun önemine değinen Öztürk, bir diğer önemli maddenin de ailede bir aidiyet bilincinin oluşması gerektiğini ifade etti. Mutlu ve sorunsuz bir aile hayatı için ailede para yönetimine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Öztürk kursiyerlere, “Harcamalarınız gelirinizden daima az olsun” uyarısında bulundu. Mutlu bir aile için zamanı iyi yönetmenin de önemine değinen Öztürk, son madde olarak da iletişimi ekledi.

mutlu-evliligin-sirri-2

“HER GÜNE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIN”

Leyla Aykan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ikinci oturumda çiftlere konuşan Öztürk; aile ilişkilerinde iletişinin önemine değinerek, ‘’Eğer siz eşinizle iletişim kurmazsanız şeytan araya girer ve sizi yönetmeye başlar’’ dedi. Çiftlere sık sık öğütler veren Öztürk, “Her sabaha yeni bir umutla başlangıç yapın” dedi. KO-MEK “Aile Okulu” projesi Kocaeli’nin 12 ilçesinde 43 kurs merkezinde eğitim gören kursiyerler için Kasım 2014 tarihinde başladı. Proje kapsamında, alanında uzman eğitimciler öncülüğünde aile kavramı üzerinde kursiyerleri bilinçlendirmek, farkındalıklarını artırmak, bilgilendirmek ve eğitmek amaçlanmaktadır.

‘’TEKNOLOJİ ÇOCUKLARI YALNIZLAŞTIRIYOR’’

5. Dönem ikinci eğitim kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Sanatçısı Mehmet Beyazıt Uzgaş ise “Ailede Aidiyet Duygusu” eğitimi verdi.  Yine iki bölümden oluşan eğitimlerde ilki Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapılırken ikincisi ise Leyla Aykan Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 kursiyerin katıldığı öğlen oturumunda konuşan Mehmet Beyazıt Uzgaş, insanların giderek yalnızlaştırıldığını ifade ederek şunları söyledi: “İnsan sosyal bir varlıktır yaratılmışların en üstünde olan insanoğlu diğer varlıklara benzemez. İnsanoğlu toplumlar halinde yaşar büyür ve ölür. İnsanları son zamanlar teknolojik aletler ve bazı toplum çevreleri yalnızlaştırmaya yönlendirmektedir. Yalnızlığı kaldıramayan kişilerde intiharı çare olarak görüyorlar” dedi. İnsanları yalnızlaştıran virüsün adının aidiyet yoksunluğu olduğunu ifade eden Uzgaş, “Çocuklarımız teknolojik çağın gelişmesiyle çeşitli görseller ve şarkılar ile zehirleniyor, bu sayede yalnızlaşan çocuklar toplumun yapısına ayak uyduramıyorlar” dedi. Leyla Aykan Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ikinci oturumda çiftlere konuşan Uzgaş ailelere,  “Kendinizi hayattan soyutlamayın çocuklarınızla ve ailenizle bulunduğunuz ortamla iç içe olun” dedi.

Paylaş: