15 Haziran 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Köy Hayatı Büyük Ankara Festivali’nde

Ziyaretçiler, festival alanında köy hayatını yakından tanıma imkanı buluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Büyük Ankara Festivali’nde ziyaretçiler, köy hayatını yakından tanıma imkanı buluyor. Eski bir otobüsten dönüştürülen ve Ankara’nın ilçelerinden getirilen yöresel sebze ve meyvelerin satıldığı “mobil manav” da büyük ilgi görüyor.

Festivalde Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı’nın kurduğu, kırsal yaşama ait güzelliklerin yansıtıldığı stantta çocuklar, hayvanları da sevme fırsatını yakalıyor. Ankara keçisi başta olmak üzere farklı ırklarda koyun, keçi, kuzu, oğlak, inek ve midillileri, çocuklar yakından görüp dokunarak eğlenceli anlar yaşıyor. Alandaki kıl çadırın içinde arılar bal yaparken, bir akvaryumda sergilenen tatlı su balıkları da ilgi görüyor.

İPEK BÖCEKÇİLİĞİ ATÖLYESİ 

İpek Böcekçiliği Atölyesi’nde, ipeğin nasıl elde edildiği, gerçek ipek kozalarıyla ziyaretçilere anlatılıyor; “çocuk köyü”nde bilgi yarışmaları düzenleniyor, çocuklar samandan yapılan pistte, küçük traktörlerle tur atıyor. Stantta her akşam 20:00’da kaval dinletisinin yanı sıra Ankaralı çobanlar tarafından gün boyu “çoban çayı” ikram ediliyor.

MOBİL MANAVDA ORGANİK SEBZE-MEYVE SATIŞI

Kullanım dışı bir otobüsün modifiye edilmesiyle oluşturulan “mobil manav”da da Ankaralılar, Büyükşehir Belediyesi’nin projesiyle “İyi Tarım Uygulama Sertifikası” alan Ankaralı çiftçilerin ürettiği organik sebze ve meyvelerden satın alabiliyorlar.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven, “İçinde soğuk dolapları olan satış aracımızda, Ayaş’tan domates, Güdül’den biber, Beypazarı’ndan havuç, Ankara’da doğal üretilmiş ne varsa, getirip satıyoruz. Satışlarımızı, Büyükşehir’in BELSO Şirketi gerçekleştiriyor” dedi.

Paylaş: