25 Nisan 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

İran: Görüşmelerde hassas ve pahalı bahislere geldik

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Avusturya'nın başşehri Viyana'da devam eden nükleer görüşmelerde şu ana kadar optimist ...

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Avusturya’nın başşehri Viyana’da devam eden nükleer görüşmelerde şu ana kadar optimist olduklarını söyledi.

Fars Haber Ajansına göre Abdullahiyan, başşehir Tahran’daki Dışişleri Bakanlığı konutunda Ummanlı mevkidaşı Bedr el-Busaidi ile bir ortaya geldi.

İkili ve heyetler ortası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, nükleer görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Viyana’daki görüşmelerde birtakım hassas ve değerli konuların Batılı tarafların gerçekçi yaklaşımıyla çözüleceğini ve tüm tarafların 2015’teki taahhütlerine döneceğini umut ettiklerini lisana getiren Abdullahiyan, “Genel olarak, Viyana görüşmeleri konusunda şu ana kadar iyimseriz.” dedi.

“Şu ana kadar uygun niyetleri ortaya koyacak bir pratik göremedik”

ABD’li yetkililerden direkt diyaloğun gerekliliğiyle ilgili birçok bildiri aldıklarını yineleyen Abdullahiyan, şu tabirleri kullandı:

“Bizim için bedelli olan bu diyaloğun faydasının ve kazanımının ne olacağıdır. Şu ana kadar Amerikalılar tarafından çoğunlukla olumlu kelamlar ve mesajlar duyduk lakin âlâ niyetlerini ortaya koyacak bir pratikte bulunmadılar.”

Viyana’daki müzakerelerde İran ve milletlerarası aktörler ortasında değerli ilerleme kaydedilirken, Tahran yönetimi müzakerelerin sonunda yaptırımların kaldırılmasını bekliyor.

İran’ın nükleer faaliyetleri konusundaki Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) olarak isimlendirilen muahedenin birincisi, 2015 yılında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran ortasında imzalanmıştı.

Eski ABD Önderi Donald Trump’ın 2018’de ülkesini tek taraflı olarak mutabakattan çekmesi kararı sonrasında İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar tekrar uygulamaya konulmuştu. Bunun üzerine Tahran yönetimi nükleer faaliyetlerine evreli olarak geri dönmüştü.

KOEP’in yürürlüğe konulmasına yönelik görüşmeler, Kasım 2021’de Avusturya’nın başşehri Viyana’da yeniden başlamıştı.

Paylaş: