8 Haziran 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Büyükşehir, “Sütmatik”lerle Çiğ Süt Satacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne Bağlı BELSO Şirketi, Meyve Suyundan Sonra, Şimdi De Çiğ Süt Satacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, BELSO aracılığıyla kurduğu “Sütmatik”lerle, çiğ süt satacak. Taze sıkılmış meyve suyu satışı yapan BELSO, şimdi de aynı özel araçlarla, Ankara’nın çeşitli noktalarında uygun fiyatlı çiğ süt satışı yapacak.

Araçlara yerleştirilecek otomatlar, sütün 4 derecelik ısısını muhafaza edecek. Böylelikle, çiğ süt satışı, hem tüketiciye hem de üreticiye süt tüketimi imkanı sağlayacak.

İlk sütmatiğin açılışını, yarın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Güvenpark’taki Belso aracı önünde yapacak.

Ankara’da 2011 yılında başlatılan meyve suyu kampanyasıyla “Türkiye’de en çok taze sıkılmış meyve suyu tüketen il” unvanını kazan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sağlıklı çiğ süt tüketimini artırmak için BELSO ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında, özel araçlara yerleştirilen süt otomatlarıyla, kaliteli, hijyenik ve sağlıklı süt satışı gerçekleştirecek.  Bu sayede Başkentliler, güvenilir ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan sağlıklı süt içecek.

ÇİĞ SÜT, 24 SAAT İÇİNDE TÜKETİCİYE ULAŞACAK

Tüketime hazır çiğ süt, bu şekilde sağımdan itibaren 24 saat içinde tüketicisine ulaştırılacak. Tüketici, otomatlara attığı parayla, kendi kabına süt doldurabilecek. Otomatlara süt sağlayacak üreticiler de büyük titizlikle seçilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanı Özgür Güven, Türkiye’de ilk toplu süt otomatı satın alan kurum olduklarını belirterek şunları söyledi: “Sütte fiyat istikrarsızlığı var. Tüketici yüksek fiyata alıyor, yetiştirici ise sanayiye sütünü çok düşük ücrete satıyor. Bizim hedefimiz, hem tüketiciyi hem de yetiştiriciyi koruma altına almak. Üretici adına çiğ sütün satışını destekliyoruz. Bu uygulama sayesinde hastalıktan arınmış işletme sayısı artacak. Çünkü çiğ süt satıp daha fazla kazanmak isteyen yetiştiriciler, hastalıktan ari işletme olmak isteyecek.

İşte bu noktada Ankara Büyükşehir Belediyesi, işletmelere tarım danışmanlığı hizmeti verecek. Tüketici adına ise sağlıklı sütün halka ulaşması için bir nevi seferberlik başlatıyoruz. Belediyenin süt otomatları, sağlıklı süt garantisi altında olacak. Sütler hastalıktan ari işletmelerden alınacak, her gün analiz edilecek ve 24 saat içinde tüketimi sağlanacak. Türkiye’de süt tüketiminde İstanbul birinci, Ankara ise yetiştiricilerin ve süt üreticilerinin merkezi olmasına rağmen ikinci sırada. Ankara’nın başlattığı bu uygulama sayesinde taze sıkılmış meyve suyundan sonra, sütte de kısa sürede liderliği alacağız.”

OTOMATLAR 24 SAAT GEÇTİĞİNDE ALARM VERECEK

Otomatlar, sütün soğuk zincir bozulmadan hijyenik koşullarda tüketiciye ulaştırılması hedefi doğrultusunda çalışıyor. Ortam sıcaklığı ne olursa olsun, otomatlar sayesinde süt, ayarlanan ısıda (4 -C) tutuluyor. Sütün sıcaklığının belirlenen değerin üzerine çıkması durumunda, otomat süt vermiyor. Otomatlar her gün dezenfekte ediliyor. İçerdiği süt, 24 saati, yani yasal kullanım süresini geçtiğinde makine alarm veriyor. Belirlenen süt fiyatına göre atılan para tutarına karşılık gelen miktarda süt veriyor. BELSO’dan boş şişe satın alınabileceği gibi, vatandaşlar kendilerine ait süt kabını hazneye yerleştirerek, sütünü istediği miktarda alabilecek. Otomatlar, atılan para kadar süt verecek.

Paylaş: