25 Mayıs 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Büyük Festival 11 Ağustos’ta Başlıyor

Balkanlar'dan Orta Asya'ya büyük Türk dünyası Etimesgut'ta buluşacak.

Bilge Kağan, Şeyh Edebali, İsmail Gaspıralı, Mustafa Kemal Atatürk ve merhum Alparslan Türkeş’in ‘Geçmişle bağların sıkı tutulması, kültüre önem verilmesi’ yönündeki düsturları Etimesgut’ta ete kemiğe bürünüyor. Etimesgut  Belediyesi, Anadolu coğrafyasını ve büyük Türk dünyasını  14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde buluşturuyor. 10 gün sürecek festivalde Türk kültür ve sanatı tüm yönleriyle sergilenecek. 1 milyon ziyaretçi, öz kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacak. 11-20 Ağustos tarihleri arasında Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenecek Türk’ün şölenine tüm başkentliler davetli.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bu yıl 14.’sü düzenlenecek Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Demirel, geçen 2 yılda terör olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle festivali gerçekleştiremediklerini hatırlatarak, bu yılki festivalin 11-20 Ağustos tarihleri arasında düzenleneceğini söyledi. Demirel, “Tarihin derinliklerinden süzülerek gelen Türk kültürünü, sanatını, folklorünü, bizi biz yapan değerlerimizi her yıl Etimesgut’ta bir araya getiriyoruz. Türk dünyamız ile Anadolu illerimizi buluşturduğumuz, kardeşlerin tanışıp kucaklaştığı kültür ve sanat festivalimize, toyumuza bütün kardeşlerimizi davet ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI FESTİVALİ

Festivalin, uluslararası boyutta düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı kültür ve sanat etkinliği olduğunun altını çizen Demirel, şunları söyledi: ” Festivalimiz  birliği, beraberliği, kardeşliği pekiştirirken, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin yeniden hatırlanmasını, canlandırılmasını ve yaşanmasını sağlamaktadır. Festivalimize bu yıl 20 il derneğimiz ile Türk devletlerimiz ve devlet olamamış Türk topluluklarımız katılacaktır. Katılımcılar 10 gün boyunca Türk Beyleri Kent Meydanımızdaki standlarımızda kendi kültür ve sanatlarını sergileyecekler, yerel motiflerle süslü standlarda geleneksel giysiler, yöresel yemekler, üretim aletleri, müzik enstrümanları, fotoğraflar ve daha birçok kültürel unsur tanıtılacaktır.. Festivalimizi  ziyaret edenler, stantları inceleyerek kendi kültür ve sanatlarına ait birçok unsuru daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Özellikle çocuklarımız, gençlerimiz, geçmişini daha iyi tanıyacak. Festivalimizin akşam etkinlikleri kapsamında her akşam katılımcı dernekler ve Türk Cumhuriyetimiz sahne alacak olup, yöresel dans, oyun, şarkı ve türkülerini sunacaklar, yemeklerini sahneleyecekler. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin ardından, gecenin sonunda ünlü sanatçılar konser verecektir”.

 

1 MİLYON ZİYERETÇİ

Festivalin Etimesgut’la birlikte büyüyerek, bugün uluslararası nitelikte ve çapta, her yıl milyonlarca kişinin takip ettiği büyük bir organizasyona dönüştüğünü vurgulayan Demirel, “Festivalimiz yalnız Etimesgut’un ve Ankara’nın değil; Türkiye’nin ve Türk Dünyası’nın festivalidir. İçeriği, süresi, kendi özel meydanı, katılımcı sayısı ve daha birçok farklı özellikleri dikkate alındığında, bu festival Türkiye’nin en zengin ve en kapsamlı kültür ve sanat festivalidir. Balkanlardan Orta Asya’ya, Kırım’dan Kerkük’e Türk dünyası ve doğusundan batısına; kuzeyinden güneyine Anadolu kültürleri Etimesgut’ta buluşmaktadır. Her yıl 1 milyon kişi 10 gün boyunca Türk’ün toyuna, şölenine katılmaktadır. Bütün başkentlileri festivalimize davet ediyorum” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

 1.GÜN 11 Ağustos Cuma: Ankara, Tokat TÜRKSOY programları- Murat Dalkılıç Konseri

2.GÜN 12 Ağustos C.tesi : Çankırı, Trabzon, Irak Türkleri, Özbekistan programı- Kıraç Konseri

3.GÜN 13 Ağustos Pazar: Kırşehir, Çorum, K.K.T.C programları-Gökhan Tepe Konseri

4.GÜN 14 Ağustos Pazartesi:Gaziantep, Erzurum, Kazakistan programları- Soner Sarıkabadayı Konseri

5.GÜN 15 Ağustos Salı :Samsun, Kırıkkale, Balkan Türkleri programları- İrem Derici Konseri

6.GÜN 16 Ağustos Çarşamba: K.Maraş, Kars-Ardahan-Iğdır, Kırgızistan programı-Ziynet Sali Konseri

7.GÜN 17 Ağustos Perşembe:Konya, Sivas, Türkmenistan programları-Kutsi Konseri

8.GÜN 18 Ağustos Cuma: Mersin, Gümüşhane, Kırım programları-Işın Karaca Konseri

9.GÜN 19 Ağustos Cumartesi: Niğde, Yozgat, Doğu Türkistan programları-Ferhat Göçer Konseri

10.GÜN 20 Ağustos Pazar: Final Programı, Azerbaycan gecesi, Türk Dünyası Defilesi-Volkan Konak Konseri

Paylaş: