8 Haziran 2024

Resmen Haber

Burada Okuyacağınız Her Şey Resmen Haber

Ankara’da Büyükşehir’in 88 Hizmeti Törenle Açıldı

88 hizmet için toplam 1 Milyar 954 Milyon Lira harcandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte, Büyükşehir tarafından Başkent’te yapımı tamamlanan Yavuz Sultan Selim Bulvarı (Yeni Keçiören Bulvarı) ile 88 ayrı hizmet alanının açılışını yaptılar.

Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın Basınevler Kavşağı’nda düzenlenen açılış törenine, bakanlar, milletvekilleri, çok sayıda davetli ile binlerce Başkentli katıldı.

Törende konuşan Başkan Gökçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’a hitaben, “Herhangi bir çatışma olmadığı halde 27 şehit, 221 gazi veren Keçiörenimiz’e hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin,  “Keçiören’in ikinci giriş kapısı” olarak nitelendirdiği Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile kent merkezi, çevre ilçeleri ve mahalle olan köylerine 2016’da yaptığı 1 milyar 954 milyon liralık 88 yatırım ve hizmetinin açılışı için bir araya geldiklerini söyledi.

Bu 88 hizmetin arasında yine Türkiye rekoru sayılacak bir asfalt çalışmasına da imza attıklarını hatırlatan Başkan Melih Gökçek, “Sadece bu sene 4 milyon 400 bin ton asfalt döktük” dedi.

EDİRNE’DEN KARS’A KADAR YOL AÇTIK

Şehir merkezinde 1100 kilometre cadde ve bulvar açtıklarını, bunun da başka bir rekor sayılabileceğini belirten Başkan Gökçek, “Mahalle olan köylerimize 284 kilometre yeni yol açtık. Bir başka deyişle, sadece 2016 senesinde neredeyse Edirne’den Kars’a yeni yol açmış olduk. Temmuz ve Ağustos aylarında iş makinelerimiz ve kamyonlarımızın tanksavar olarak Ankara’da görev yaptığını düşünürsek, toplam açılan 1384 kilometrelik yolun nasıl bir rekor olduğu daha iyi anlaşılabilir” diye konuştu.

Ankara’nın en önemli yollarından sayılan Turan Güneş Bulvarı ile Kazım Karabekir Caddesi’nin inşaatlarının tamamlandığını ve ikişer kat büyütüldüğünü de ifade eden Başkan Gökçek, bu yolların da 22 ve 27 gün gibi rekor sürelerde genişletildiğini söyledi.

Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 88 hizmeti tek tek anlatmayacağını da kaydederek, bunların broşürler şeklinde dağıtıldığını söyledi. Gökçek,  “Ancak hizmetlerimizin Ankara 17 çevre ilçesini de kapsaması nedeniyle sembolik olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ilçelerinde yaptığı hizmetlerden 4 adedinin sinevizyon yoluyla açılışını törenle gerçekleştireceğiz. Bu yatırımlarımızın içerisine, ASKİ, EGO ve 12 belediye şirketinin yaptığı yatırımlar, kentsel dönüşümler dahil değil. Halen devam eden pek çok hizmetimiz var, bunları bu hizmetlerin içerisine dahil etmedik” dedi.

88-hizmet-acilisi-1

GELECEK YIL, 7 YENİ BULVAR VE YENİ PROJELERLE TAÇLANACAK

2017 yılında kent merkezinde pek çok alt ve üst geçit ile tünellerin bulunduğu yeni 7 bulvar açmayı hedeflediklerini de belirten Başkan Gökçek, 2017 projelerine ilişkin kısaca şu bilgileri verdi:

“Yine inşallah ANKAPARK’ın hizmete gireceği yıl, 2017 olacak.

3 tane müzenin yapımı başlıyor. 2017 ve 2018, bu müzelerin hizmete girdiği yıllar olacak.

11 kilometrelik Kanal Ankara projemize, 2017 yılının içinde başlıyoruz inşallah.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde vaat ettiği Güneykent Projemizin yolları açılmaya başlandı. 2017 yılı içerisinde burada büyük yatırımlar başlıyor.”

BULVAR, KEÇİÖREN TRAFİĞİNİ YÜZDE 40 RAHATLATACAK

Keçiören’in en büyük probleminin, sabah ve akşam saatlerinde Keçiören çıkışında yaşanan trafik  sıkıntısı olduğunu ve açılışı yapılan bulvarla bu sıkıntının yüzde 40 oranında azaltılacağını ifade eden Başkan Gökçek, “Bulvarımızın adı, Yavuz Sultan Selim Bulvarı. Meydanımızın adı, Yavuz Sultan Selim Meydanı. Bu bulvarın üzerinde Yavuz Sultan Selim’in zaferlerinin adını taşıyan 1 alt geçit, 2 tünel, 7 köprü bulunmaktadır. Toplam maliyet 70 milyon lira. Yapım süresi 6 aydır. Keçiörenimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI ZAFER BİZİM OLDU

Konuşmasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek sürdüren Başkan Gökçek, “Sayın Cumhurbaşkanım, bir taraftan FETÖ’cüler, bir taraftan PKK, DAEŞ, beynelmilel güçlerin desteklediği terör örgütleri, diğer taraftan Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa… Tek amaçları, sizi, yani Sayın Cumhurbaşkanımızı, Türkiye’nin başından uzaklaştırmak” dedi. Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suçunuz, mazlumların yanında olmak; suçunuz, Batı’nın maşası olmamak; suçunuz, milli olmak dik durmak; suçunuz, yıllar sonra Türkiye’yi kendi silahını yapan ülke haline getirmek; suçunuz, 70 cente muhtaç Türkiye’yi, IMF’nin boyunduruğundan kurtarıp, dünyada tüm mazlum ülkelere yardım eden ülke haline getirmek; suçunuz, Müslümanlara Batı karşısında şahsiyet kazandırmak.

Batı, terör örgütleri ve FETÖ, işbirliği yapıp sizi başımızdan indirebilmek için her şeyi denedi. Darbe girişimi bunun en son örneği. Her şeyi hesap ettiler. Ama bir şeyi hesap edemediler. Herkesin hesabı varsa, Allah’ın da bir hesabı vardı. Dik durdunuz, milletimize güvendiniz, milletimiz de sizi mahçup etmedi, onlar da dik durdu, Allah’ın yardımı da miletimize yetişti, zafer bizim oldu.”

“Halen darbeden bahsedenler var. 15 Temmuz’da bizi hazırlıksız yakaladılar. Bir daha mı teşebbüs ettiler, Allah’ın izniyle bu sefer ilki gibi olmaz, bu kez darbecileri sinek gibi ezmezsek, bize yazıklar olsun” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz dik durun Cumhurbaşkanım, siz hizmetlerinize devam edin Başbakanım. Siz Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımızı el üzerinde tutun sayın bakanlarım. Bu millet senelerce sizi el üzerinde tutacaktır. Yolunuz açık olsun, Allah yardımcınız olsun. Tekrar Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

88-hizmet-acilisi-3

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’nın son 14 yılda gerek şehircilik, gerek altyapı yatırımları bakımından Türkiye’nin bütün şehirlerine örnek olacak bir gelişim gösterdiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile birlikte 88 farklı hizmetin açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın Keçiören trafiğini yüzde 40 oranında rahatlatacağını belirtti. Başbakan Yıldırım, öncelikle böyle bir bulvarın rekor denilecek bir süre içinde tamamlanması nedeniyle başta  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere tüm ekibine Ankaralılar adına teşekkür etti.

Sadece tünellerin, köprülerin, Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın değil, 88 farklı hizmet ve eserin de toplu açılışının gerçekleştirildiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, “Eskiden açılış yapmak için bir tane eser ararlardı. Nerede bir kulübe görseler koşa koşa gidip onu açarlardı. AK Parti iktidarında o kadar çok eser o kadar çok hizmet var ki yetişemiyoruz. 100’er, 200’er  toplu açıyoruz, yine de bitiremiyoruz. Allah’a şükür bugüne kadar işimiz hizmet, gücümüz millet diyerek bu günlere geldik” dedi.

Ankara’nın Cumhuriyetin Başkenti, devletin merkezi ve 79 milyon vatandaşın da adeta “ikinci evi” olduğunu ve bütün milletin hukukunun da Ankara’dan sorulduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz gecesinde Ankara’nın destan yazdığını anlatı.

“FETÖ’cülere, bölücülere göğsünüzü siper ettiniz. En güzel cevabı verdiniz. Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, bayrağımıza sahip çıktınız, hainlere bölücülere fırsat vermediniz. Allah sizden razı olsun, sağolun, varolun Ankaralılar aziz olun” diyerek, Ankaralılara bir kez daha teşekkür etti.

BAŞKENTİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

“2001 yılında AK Parti hareketi;  bu kutlu yürüyüş;  Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’la Afyon’dan yola çıktı. 2002’den itibaren her biri devrim niteliğindeki bütün icraatlarımızı Ankara’dan sizlerin arasından başşehrimizden gerçekleştirdik. Ülkemize çağ atlatan, milletimizin yüzünü güldüren sessiz devrimleri hep bu güzel şehrimizden gerçekleştirdik. Bizimle birlikte Ankara şaha kalktı, Türkiye şaha kalktı. Devletin güler yüzü ile üreten Başkenti Ankara oldu. Başkentimiz dünyaya örnek olmaya devam ediyor.”

KEÇİÖREN METROSU YILBAŞINDA HİZMETE GİRİYOR

Ankara’nın ve özellikle de Keçiören’in ulaşım sorunun hafifletmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, 31 Ağustos’ta Keçiören Metrosunun test sürüşlerine başladıklarını hatırlatarak, “İnşallah sene başından itibaren de Keçiören Metrosu hizmete giriyor. Ankara’daki ulaşım çilesi sona eriyor” diye konuştu.

“Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun hiç bitmesin” twitini atan gençlere de seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Keçiören metrosu bitiyor ama sizin aşkınız hiç bitmesin gençler. Millet sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi devam etsin” dedi.

Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile birlikte Keçiören’de trafik yükünün yüzde 40 oranında rahatlayacağını kaydeden Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Fatih Köprüsü’nün yükünü de böylece almış olacağız. Keçiören’in alternatif çıkışı yoktu. Bu bulvarla beraber artık alternatif çıkışı da olmuş olacak. Bu yolun yanı sıra köprü, üst geçit, Batıkent Çocuk Koruma Evi, Bala Pazar Yeri, parklar, arıtma tesisi, Köy konakları, Siteler esnafına AVM Mobilya merkezleri gibi 88 projenin toplu açılışını yapıyoruz. Tutarı ne kadar 2 milyar, iki katrilyon, Ankara için helal olsun, Ankara daha fazlasına layık.”

88-hizmet-acilisi-4

ANKARA TÜRKİYE’NİN BÜTÜN ŞEHİRLERİNE ÖRNEK OLDU

Ankara’da son 14 yılda gerek şehircilik, gerek altyapı yatırımları bakımından Türkiye’nin bütün şehirlerine örnek olacak bir şehircilik gelişmesi gösterdiğini kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Çevre Günü’nde Ankara’ya yeni eserler kazandırmanın da ayrıca mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Parklarıyla, yeşil alanlarıyla, dinlenme merkezleriyle Ankara’nın diğer illere örnek hizmetleri ile bu yatırımları bir bir hak ettiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Bugün Ankara nüfusunun yüzde 98’i doğalgaz kullanıyor. Şehiriçi otobüslerinin yüzde 80’i de temiz yakıt doğalgaz kullanıyor. Tükettiği kadar elektriği Ankara neredeyse üretiyor. Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü Mamak’ta Ankara’da gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük restorasyonu olan Hacı Bayram projesini de Ankara’ya kazandırdık. Sincan, Çayyolu metrolarını daha önce hizmete aldık biliyorsunuz. Yenimahalle-Şentepe arasında teleferik hattı açıldı. Şimdi de Ankara’yı hızlı tren ağlarının merkezi yapıyoruz. Avrupa’nın en büyük altıncı, Türkiye’nin en büyük hızlı tren garını da yaparak Ankaralıların hizmetine sunduk.  Sivas- İzmir hızlı tren yapımı sürüyor. Hizmetlerimizle eserlerimizle sadece Ankara’ya değil, 81 vilayetimize projeler kazandırıyoruz. Eserler kazandırıyoruz. 2023 hedeflerine kararlı bir şekilde ilerliyoruz. İnşallah yarın bugünden daha güzel olacak. İşimiz çok, yolumuz uzun ama arkamızda kaya gibi milletimizin duası ve desteği var.”

Başbakan Yıldırım, sözlerini “Yapılan tüm bu eserlerin hizmete girmesinde emeği geçen başta  Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi olmak üzere Ulaştırma Bakanlığımıza ve ekibine ve bütün bu eserleri ülkemize kazandırması için vizyonuyla, misyonuyla önümüzü açan bizi teşvik eden saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu projelerin, hizmetlerin Ankara’ya hayırlı olması, uğurlu olması dileğinde buluyorum” diyerek tamamladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yavuz Sultan Selim Bulvarı ve 88 farklı hizmet alanının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yavuz Sultan Selim Bulvarı, Keçiören’de trafik çilesini çözecek” dedi.

Erdoğan,  Ankara’nın 15 Temmuz’da gösterdiği dirayetli duruş nedeniyle, gazilik unvanını da, kahramanlık unvanını da her türlü taltifi de ziyadesiyle hak ettiğini söyledi.

Konuşmasında, Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile birlikte 88 farklı hizmet alanının toplam yatırım bedelinin 1 milyar 955 milyon lirayı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hizmet ve eserlerin, Başkentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Açılışını yaptığımız 88 hizmet arasında köprüler, 1100 kilometre cadde ve bulvar yol açılımı ile yaklaşık 4,5 milyon ton asfalt serimi de yer alıyor. İlçelerimizde ve mahallelerimizde çok sayıda çevre düzenlemesi, kültürel hizmet binası gibi çalışmalar da bugünkü açılış programımızda bulunuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan eserlerin en önemlilerinden birinin Yavuz Sultan Selim Bulvarı olduğuna dikkat çekerek,  şunları söyledi: “Yıllarca ikamet ettiğim ve dolayısıyla her şeyini çok yakından bildiğimiz Keçiören, Ankaramızın en büyük ikinci ilçesidir. 900 bini geçen nüfusuyla, Keçiören pek çok ili geride bırakarak, ülke genelinde de hayli ön sıralarda yer alıyor. Keçiören’in güney istikametindeki tek giriş ve çıkış yolu olan Fatih Köprüsü, yıllardır ilçenin yükünü tek başına taşıyordu. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde Fatih Köprüsü’nde yaşanan trafik çilesini yakından biliyorum. İnşallah Yavuz Sultan Selim Bulvarı, bu sıkıntıyı büyük oranda çözecek.”

KEÇİÖREN METROSU, YAKINDA HİZMETE AÇILACAK

Keçiörenlilere müjde niteliğinde açıklamalar da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer yandan Keçiörenli kardeşlerimizin senelerdir hasretle beklediği metro, inşallah yakın zamanda hizmetinize açılacak. Şu anda test sürüşleri devam ediyor. Keçiören Metrosu buraya farklı bir moderniteyi de getirecek. Şu anda Keçiören’de yaşayan vatandaşlarımın  oturdukları yerlerin fiyatları da uçacak. Hurdacılar Kavşağı’na yapılan ‘U’ dönüşü de Keçiören’den bu bölgeye akan trafiği rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

Turan Güneş Bulvarı’nın, açılışı yapılan diğer bir önemli yol çalışması olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin can damarı niteliğindeki bu yolda yaşanan tıkanıklığın büyük oranda giderildiğini kaydederek,“Dolayısıyla Sayın Belediye Başkanımıza, tüm meclis üyelerimize, mimarından mühendisine hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

ANKARA, HER TÜRLÜ TALTİFİ,  ZİYADESİYLE HAK EDİYOR

Bir şehre hizmet etmenin, sadece imkan değil, gönül işi, vicdan işi olduğunu belirten Erdoğan, “Millete hizmet etmek, ancak aşk ile olur, adanmayla olur. Vizyonunuz yoksa, bulunduğunuz şehre meftun değilseniz, oraya hizmet edemezsiniz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Keçiören başta olmak üzere tüm Ankara’nın, tarihe geçecek bir destan yazdığını söyledi.

Alandan yükselen, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganlarının ardından, “Yayla’daki, Etlik’teki, Aktepe’deki rahat evlerinden çıkıp, kendilerinin ve evlatlarının özgürlüğünü, inancını ve geleceğini korumak için şahadete koşan bu kardeşlerimizi, rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Ankara, Anadolu’nun tam ortasında yer aldığı için çok uzun süredir düşman işgaline uğramamış bir şehrimizdi. Ancak 15 Temmuz’da Ankara’ya düşman ayağı basmamasının sebebinin, coğrafi konumu değil, halkının yüreği, cesareti, dirayeti olduğu ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz gecesi gösterdiği sağlam duruş sebebiyle Ankara her türlü şükranı, takdiri, teşekkürü hak ediyor. Keçiören’inden Mamak’ına, Etimesgut’undan Kazan’ına, Altındağ’ından Kızılcahamam’ına, Yenimahalle’sinden Sincan’ına kadar tüm Ankara, gazilik unvanını da, kahramanlık unvanını da her türlü taltifi de ziyadesiyle hak ediyor.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZI KUTLUYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bir kez daha açılışını yaptığımız 88 eserin, ülkemiz, milletimiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını, Allah’tan temenni ediyorum. Bu yatırımların Ankara’ya kazandırılmasında emeği geçen, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve meclis üyeleri ile ekibini tekraren kutluyorum. Mimarından mühendisine kadar sevgilerimi özellikle bildiriyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 88 hizmetin açılış töreninde, konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Başkan Gökçek, bakanlar ve milletvekilleri, hep birlikte açılış kurdelesini keserek Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile 88 hizmet alanının açılışını yaptılar.

Açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şereflikoçhisar, Kalecik, Bala ve Çamlıdere’de açılışı yapılan alanlara da telekonferansla bağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın marşlarıyla başlayan ve binlerce Başkentli’yi, ellerinde Türk bayraklarıyla coşturan açılışta, 16 Türk devletinin bayrakları da dikkat çekti. Açılış alanının her yeri, Türk bayrakları, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Başkan Gökçek’in fotoğraflarının bulunduğu dev afişlerle süslendi.

Konuşmaların adından, telekonferans yöntemiyle ilk bağlantı, Şereflikoçhisar 15 Temmuz Parkı’nda bulunan AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın ile yapıldı. Aydın, Şereflikoçhisar Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Şereflikoçhisarlıların selamlarını ileterek, vatandaşlar adına Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e teşekkürlerini sundu.

Kalecik’te Aşık Mirati Muhabbet Konağı’ndan AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Bilgin, Bala pazar yerinden AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Konağı’ndan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan bağlanarak açılışları gerçekleştirdiler.

Başkan Gökçek, ayrıca her açılış töreni sonrası gelenek haline gelen hatıra panosunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Başbakan Yardımcıları ve bakanlara imzalattı.

Birçok Keçiörenli’nin de evlerinin balkonundan izleyerek, tezahüratlarda bulunduğu törende, Osmanlıspor’un taraftar grubu Yeniçeriler de yer aldı.

Paylaş: